Blog je pozastaven, nové příspěvky se zde již nebudou zobrazovat.

Rozhovor s Davidem Marákem

28. července 2009 v 21:42 | SONNyq |  Rozhovory
perex

Jméno: David Marák
Nick: Corn
Věk: 21 let
Místo bydliště: okolí Vyškova
Datum konání rozhovoru: 26. 07. 2009David Marák alias Corn ještě nedávno seděl na šéfredaktorském křesle serveru FreeHry.cz. Psal i pro Doupě, dříve působil coby zástupce šéfredaktora na BonusWebPlanet či přispíval do již zaniklého časopisu GameON. Jak žije dnes? Chystá se někdy vrátit k herní novinařině?


Corne, přibližně před půl rokem jsi se dobrovolně vzdal šéfredaktorského křesla serveru FreeHry.cz a stal se z tebe pojišťovací agent u jedné nejmenované pojišťovny. Nechybí ti teď s odstupem času tvá dřívější funkce, tzn. starání se o chod stránek, psaní článků a tak dále?

Ono, abych to uvedl na přesnou míru, vzdal jsem se obecně celého redaktorského postu na Computer Pressu a dalších externích projektech jiných majitelů. A jestli mi ta práce nechybí? Jak se to vezme - na jednu stranu to byla konstruktivní práce, u které mě nejvíce bavilo pracovat s lidmi, vyvíjet celé FreeHry s FlashFunem, vymýšlet nové věci a celkově projekt posouvat dál a dál.

Na druhou stranu to byla práce, která se neblaze podepsala na mém zdraví, a tak jsem byl nucen ji bez dalších okolků (nebo čeho se říká) ponechat. Stres, desetihodinové sezení u počítače každý den a ještě jednou stres... Tyto faktory se podepsaly na mém konečném rozhodnutí si dát "pauzu". Ale ještě není všem dnům konec (úsměv).

01


Takže nynější zaměstnání bereš jako takovou změnu, aby u tebe nedošlo k zhroucení "systému". Teď tak přemýšlím, jestli role "pojišťováka" je povoláním více tzv. sedacím, než působení v roli šéfredaktora internetového projektu a autora článků. Jak to je?

Roli "pojišťováka" beru zejména jako obrovskou zkušenost co do komunikace s lidma. Za necelý rok, co toto zaměstnání provozuji (a opravdu nejde o obyčejného finančního poradce), jsem zjistil mnoho o tom, jak se lidé chovají, jaké "úhybné" manévry používají při výmluvách, kdy vám lžou a kdy zastírají pravdu. A jsem si moc dobře vědom, že mi tyto zkušenosti budou v životě, jakožto obchodníkovi nebo koordinátorovi jakýchkoliv dalších projektů či rovnou firem k nezaplacení.

Co se týče druhé části otázky - je to hlavně o obvolávání klientů, shánění ryta a chození domů pozdě večer. Sezení v tom samožrejmě hraje svoji roli, ale toto zaměstnání opravdu nemůže dělat každý, kdo dokáže sedět. Je to o komunikaci a sebejistotě.

Co ti je blíž? Role pojišťovacího agenta nebo herního novináře?

Víš, když srovnáš pojišťováka s redaktorem, lidé si začnou klepat na čelo, jak jsem se mohl vzdát tohoto - více či méně - prestižního povolání a přejít do role obyčejného pojišťováka. Nejde ale o to, že jsem pojišťovák. Jde o to, že jsem obchodník, bez ohledu na to, co prodávám. A tím dělam opět podobnou práci, jako jsem zastával na Freehrách a Flashfunu, kde jsem také "obchodoval" s nápady, financemi projektu a časem určeným k práci - samozřejmě jiným způsobem, ve svém slova smyslu jde ale o něco velice podobného.

Na začátku našeho rozhovoru jsi zmínil, že ještě není všem dnům konec. Plánuješ tedy v blízké budoucnosti svůj návrat k herní novinářině?

Nabídek bylo mnoho, a dodnes přetrvávají. K poctivému psaní se ale již vrátit nechci. Hodlám se však opět navrátit do role koordinátora některých projektů - takhle vlastně již z části pracuji s Martinem Pavlíčkem na projektu Magazíny.cz, jehož je jednatelem. Neuplyne měsíc, abychom nesedli a neprodebatovali nové nápady, kudy by se dal projekt odvíjet a tak dále. Rovněž jsme dohodnuti na obchodnické spolupráci, která po tomto létě oficiálně započne na "poloviční" úvazek.

Samotnou kapitolou pak ale je Computer Press. Před nedávnem jsem měl osobní schůzku se šéfredaktorem Doupěte, Karlem Kališem, a padlo něco o tom, že bych mohl být znovunávráceným koordinátorem FreeHer a FlashFunu, potažmo i Doupěte - avšak jen jako pravá ruka Kristýny (pozn. nynější šéfredaktorka serveru freehry.cz) a Karla, nikoliv jako placený zaměstnanec. Dělal bych to pro zábavu a jako výpomoc. Tato práce mi totiž chybí - vymýšlet nové věci.

Corne, v jakém periodiku nebo webu jsi vlastně začínal? Mohl bys stručně popsat svou jednu velkou etapu?

Oficiálně jsem začínal na FreeHrách pod tehdejší taktovkou Martina Pavlíčka. Později jsem psal na tehdejší herní web Gamecentrum.cz, následně jsem se dostal na BonusWebPlanet, kde jsem zastával i roli zástupce šéfredaktora. Až později se mi podařilo probojovat do tištěného časopisu - první byl časopis GameON; vyšlo však jen pár čísel a na další se už nedostalo. Psal jsem i do dvoutýdenního tištěného periodika o mobilech (nemohu si vybavit jméno, všechna si jsou velice podobná) a nakonec i pro webové a tištěné Doupě.

V polovině své "hvězdné kariéry" jsem se stal šéfredaktorem FreeHer, vzal si pod svoji taktovku FlashFun a v závěru, kdy jsem začal mít problémy se zdravím, mne přijali i do redakce výtečného webu Nazeleno.cz. Psal jsem i pro Magazíny.cz a několik dalších webů, na které si už těd opravdu nevzpomenu. A mimoto jsem stíhal i práci grafika - pro Doupě, FreeHry, FlashFun, Magaziny.cz a kupu dalších. Ale to by bylo na jinou debatu. Dával jsem do této práce zkrátka všechno. I zdraví. A ruku na srdce - nelituji toho. Daň se musí odvádět (úsměv).

02

Zaslechl jsem dvě perličky z tvého života heního novináře a sice, že z platu FreeHer a Doupěte sis pořídil nový automobil a že jsi měl dokonce dvě fanynky. Je to pravda?

Ano, mohu potvrdit, že se tato mínění zakládají na pravdě. A v současné době vozím obě fanynky ve svém novém autě po širokém okolí.

Vraťme se ještě k virtuální zábavě. Hraješ ještě dnes ve volném čase hry?

Co se týče počítačových her, čas na ně mám jen podle příležitosti a když na nějakou dostanu chuť, většinou skončím u těch volně šiřitelných nebo vyloženě flashových titulů. Na klasické profesionální hry nemám moc chuti ani času nazbyt, nicméně do Vánoc plánuji zakoupit konzoli PlayStation 3, se kterou už to bude o něčem jiném (úsměv).

Zaujal tě konkrétně některý konzolový titul, kvůli kterému jsi se rozhodl pořídit si v blízké budoucnosti tuto mašinku, nebo byl důvod jiný?

No abych pravdu řekl, nikdy jsem nebyl příznivcem konzolí - vždy jsem byl zarytým hráčem čistě počítačových her a ty konzolové společně se samotnými konzolemi jsem proklínal do pekel hlubokých. Ale od doby, co jsem měl PS3 půjčenou z redakce Doupěte, nastal rázný obrat - nenajdete tam žádné přednastavování čehokoliv, všechno je optimalimizováno na maximum. Nemusíte se bát nekompatibility, do jisté míry sekanců a dalších věcí, které souvisí s neustálým upgradováním klasického PC. Nemám ani finance, abych každý rok kupoval nový hardware, a tudíž jsem se rozhodl právě pro konzoli. A jestli se na nějakou hru těším? Rozhodně na Mafii 2 (úsměv).

Mám pro tebe smutnou zprávu, Ježíšek ti ji asi nepřinese, jelikož se vydání přesunulo až na počátek nového roku. Když se ale vrátíme k prvnímu dílu této skvělé české hry - dohrál jsi původní Mafii až do konce?

Ježíšek? Tobě nikdo neřekl, že on opravdu neexistuje? Ale abych se vrátil k Mafii, samozřejmě jsem ji dohrál - a poctivě, bez jakýchkoliv cheatů. Těším se nejvíc na příběh a celkový děj druhého dílů, který byl u první Mafie doslova filmovým požitkem.

Vzpomeneš si ještě na první hru, kterou jsi kdy hrál?

Samozřejmě - Head over Heels na staroučkém ZX Spectru. Osobně jsem mimo jiné zrecenzoval dva výtečné freewarové remaky na FreeHrách, které mohu jen a jen doporučit.

Je nějaký titul, jak z komerční, tak nezávislé scény, na který jen tak nezapomeneš?

Těch je samozřejmě více. Pokud bych ale jmenoval ty, na které opravdu nejraději vzpomínám, tak celkově na Doom a jeho všechny tři díly (jako zarytý fanda mohu říci, že i třetí díl byl výtečný) a Fallout 2. Co se týče Falloutu 3, je to jedno velké zklamání.

U třetího dílu Doomu jsem se osobně také bavil, ale musím se přiznat, že při nočním hraní i vcelku bál, až mi běhal mráz po zádech a nejednou jsem se vylekal. Jak jsi to prožíval ty, zažil jsi momenty, kdy ses opravdu vyděsil, až jsi povyskočil ze židle?

Bylo jich strašně moc (smích). Pro mě byl Doom 3 kultovní záležitostí a už teď se nemohu dočkat na chystaný čtvrtý díl... No co ti budu povídat (úsměv).

Co takové válečné hry. Zajímají tě? Třeba známá série Medal of Honor či Call of Duty. Nepropadl jsi jejich "kouzlu"? Nezlákalo tě i jejich on-line hraní?

První a druhý díl Medal of Honor jsem samozřejmě hrál a dohrál, to samé by se dalo říci i o Call of Duty 1. Online hraní se mne ale nikdy nijak zásadně nedotklo - a to nejen u těchto her, ale u jakýchkoliv jiných, protože na to zkrátka nebyl čas.

Řekni nám svůj názor na nynější boom webových her, jako například Travian, BiteFight a plno dalších? Zaujal tě některý z těchto "prohlížečových" projektů nebo to jde úplně mimo tvou osobu?

Naprosto mimo (úsměv). V životě je spousta krásnějších věcí, než jen počítačové hry, u kterých člověk prosedí celé mládí...

Správná chvíle pro opuštění světa her. Rád bych se zeptal, jestli skutečně chováš na dvorku krávy a slepice?

Krávy ne, slepice ano, a rovnou sedm. Mohu ale říci, že moji rodinní známí mají na dvorku kozu s plastovym oknem, což je více či méně luxus (úsměv).

To nám vysvětli, prosím.

Co máš konkrétně na mysli? To plastové okno? Je tříkomorové s příčními i svislými přepážkami, v klasické bílé barvě.

Mám na mysli to, jak chudák koza přijde k plastovému oknu? Má ho pověšené na krku nebo na něm spí?

Má ho zazděné ve stěně, přesně tam, kde je otvor, jenž se v důsledku s plastovým oknem označuje jako okno. A jak k němu přišla? Stejně jako já k novému autu - tvrdou prací, v jejím případě dojením poctivého mléka.

Chystáš se teď v létě na dovolenou, nebo už ji máš za sebou?

Chystáme se s kamarády, jako minulý rok, do Řecka na dvanáct dnů. Bohudík jsme chytli nesmírně atraktivní cenu, bohužel ale jedem autobusem. Nicméně alkoholu bude dostatek a cestu nám to jistě zkrátí (smích).

Dejve, díky za rozhovor. Přeju příjemnou cestu, užij si dovolenou a hodně štěstí jak v pracovním, tak osobním životě. Měj se.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Zdá se vám to, nebo je David opravdu Workoholik?

Nezdá, je to blázen! 39.5% (15)
Snad jen zdá 13.2% (5)
Workoholik? Spíš alkoholik :o) 28.9% (11)
Nevím 18.4% (7)

Komentáře

1 ToPiX ToPiX | Web | 30. července 2009 v 14:01 | Reagovat

Promiňte lidi za reklamu, ale byla bych moc ráda, kdyby jste se podívali na můj blog:www.top3-x.blog.cz
Díky, vaše ToPiX :-)

2 Cherees Cherees | Web | 8. srpna 2009 v 16:39 | Reagovat

ÁÁ okolí Vyškova.. Tak tady to znám, ale dotyčnýho neznám  :D Ale moc hezký rozhovory ;-)

3 CooperVictoria CooperVictoria | E-mail | Web | 20. prosince 2011 v 13:23 | Reagovat

It's well known that money can make us independent. But what to do when one doesn't have cash? The one way only is to try to get the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a> and consolidation loan.

4 Canadianaduch Canadianaduch | E-mail | Web | 16. března 2018 v 19:24 | Reagovat

Hi there would you mind letting me know which web host you're using? I've loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price? Cheers, I appreciate it!
compare rx prices
<a href=http://canadianpharmaciescubarx.com/#>canadian pharmacy</a>
pharmacy without dr prescriptions <a href="http://canadianpharmaciescubarx.com/#">canadianpharmacy</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.